Auto z leasingu

Co zrobić z samochodem wykupionym z leasingu?

Po zakończonej umowie leasingowej samochód można oczywiście użytkować, ale także sprzedać lub darować. Warto przemyśleć, która z tych opcji będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia podatkowego.

1. Darowizna

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą planuje przekazać samochód po leasingu osobie trzeciej. Do dyspozycji są dwie opcje: wykup prywatny i na użytek firmy. Przy wykupie prywatnym leasingobiorca nie może niestety odliczyć VAT z faktury za wykup ani zaliczyć kwoty wykupu do kosztów uzyskania przychodu, ale za to nie musiałby zapłacić VAT z tytułu darowizny na rzecz osoby trzeciej. Zgodnie z prawem bowiem opodatkowaniu VAT podlega przekazywanie nieodpłatne towarów w sytuacji, w której przedsiębiorca mógł w całości lub częściowo skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu importu, nabycia lub wytworzenia.

Dokonując darowizny w obrębie tzw. grupy zerowej (a więc rodzice, dzieci, rodzeństwo, macocha, ojczym, pasierb) nie trzeba odprowadzać od niej podatku od darowizn i spadków. Należy oczywiście zgłosić w urzędzie skarbowym nabycie samochodu w drodze darowizny. Aktu darowizny można dokonać od razu po wykupie samochodu z leasingu. Osoba obdarowana ma pół roku na zgłoszenie.

Natomiast przy darowiźnie pojazdu wykupionego na firmę organy podatkowe często dopuszczają możliwość odliczenia podatku naliczonego w myśl zakupu towaru w celu nieodpłatnego przekazania. Podstawą opodatkowania jest cena nabycia towaru, a jeśli takiej nie ma, cena wytworzenia.

2. Sprzedaż

W przypadku wykupienia pojazdu z leasingu do celów prywatnych, przedsiębiorca może sprzedać go po upływie pół roku od daty wykupu. Wówczas transakcja sprzedaży nie będzie objęta obowiązkiem uiszczenia podatku VAT.

Sprzedaż pojazdu wykupionego na firmę wymaga naliczenia VAT z tytułu sprzedaży. Oczywiście odsprzedaż po wykupie następuje po cenie rynkowej. Nie jest to zatem opłacalne pod względem podatkowym, ani finansowym – jeżeli kupcem ma być np. ktoś z rodziny leasingobiorcy.

Czy można sprzedać samochód w leasingu?

Można, choć korzystający musi spłacić umowę leasingową i znaleźć kupca na samochód. W sytuacji, w której zobowiązania wobec firmy leasingowej są większe lub równe wartości rynkowej pojazdu, to korzystający może ubiegać się o rozwiązanie umowy i wykupienie jej przez wskazaną firmę. W Salonie Aut Poleasingowych Hajmig oferujemy kupno samochodów w leasingu. Wydanie dokumentów do przerejestrowania pojazdu nastąpi dopiero po całkowitej spłacie leasingu. Dlatego w tej sytuacji najlepiej jest skorzystać z usług firm specjalizujących się w wykupie aut.

Przypominamy, że raty leasingowe zostaną wliczone w koszty uzyskania przychodu tylko wtedy, gdy umowa nie będzie trwać krócej, niż 40% okresu amortyzacji przedmiotu, a więc w przypadku samochodów osobowych dwa lata. Przed upływem dwóch lat firma finansująca nie sprzeda leasingowanego pojazdu po cenie niższej niż rynkowa.

Sprzedaż aut firmowych

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z faktu, że nie jest łatwo sprzedać poleasingowe samochody firmowe. Potencjalni nabywcy wychodzą bowiem z założenia, że samochody używane niegdyś jako służbowe były zaniedbywane, mają wysokie przebiegi i wymagają wysokich nakładów finansowych, mimo że są stosunkowo nowe. W Salonie Aut Poleasingowych Hajmig oferujemy profesjonalną wycenę aut poleasingowych w oparciu o programy Carwert i Eurotax. Przedsiębiorcy otrzymują u nas ofertę cenową już w ciągu 48 godzin od złożenia zapytania. Po obejrzeniu samochodu na serwisie składamy ofertę odkupową. Wystarczy wypełnić formularz dostępny w naszym serwisie internetowym. Skorzystanie z naszej oferty wykupu dla wielu przedsiębiorców jest prostym i korzystnym sposobem na sprzedaż pojedynczych aut lub całej floty.

Samochody użytkowane do celów firmowych i finansowane w ramach leasingu z reguły serwisowane są w Autoryzowanych Stacjach Obsługi i posiadają książeczki serwisowe. Udokumentowane serwisowanie jest zdecydowanym atutem podczas sprzedaży, zarówno dla komisu, jak i klienta indywidualnego. Jeżeli poszukujecie Państwo firmy, która odkupi flotę firmową na atrakcyjnych warunkach cenowych, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami Salonu Aut Poleasingowych Hajmig. Tutaj znajdziecie także kompleksowe doradztwo w zakresie optymalizacji opodatkowania transakcji z udziałem aut poleasingowych.

Kupując samochód osobowy i odliczając 50% lub 60% VAT przedsiębiorca musi odprowadzić podatek także podczas sprzedaży pojazdu. Wówczas może odjąć odpowiednią proporcjonalnie kwotę od odprowadzanego podatku VAT, aby zrekompensować wydatki wynikające z likwidacji zwolnienia z VAT. System korekt dotyczy pojazdów odsprzedawanych w okresie od 12 do 60 miesięcy od nabycia. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w zakładce Nowe zasady.

Oferta dla klientów indywidualnych

W Salonie Aut Poleasingowych Hajmig w Warszawie znajdziecie Państwo samochody używane w bardzo dobrym stanie technicznym, z gwarancją techniczną na 12 miesięcy i wyposażeniem dodatkowym. Nasza oferta obejmuje kilkaset modeli aut osobowych różnych marek i w różnym standardzie wyposażenia. Kupując samochód w naszym salonie korzystacie Państwo z:

  • sprawdzonego miejsca sprzedaży pojazdów,
  • gwarancji przebiegu potwierdzonej adnotacją na fakturze VAT,
  • oferty samochodów bezwypadkowych i skontrolowanych technicznie,
  • samochodów pochodzących od pierwszego właściciela,
  • potwierdzenia pełnej historii serwisowej,
  • legalnego pochodzenia pojazdu,
  • szerokiej gamy dostępnych marek i modeli,
  • bezpiecznej transakcji oraz fachowego doradztwa ze strony naszych specjalistów.

Sprawdźcie Państwo, co oferujemy

W Salonie Aut Poleasingowych Hajmig możecie Państwo skorzystać z jazdy próbnej. Oferujemy również profesjonalny przegląd przedsprzedażowy (kontrola amortyzatorów, hamulców, geometria kół, diagnostyka komputerowa). Udzielamy kompleksowego wsparcia w zakupie w formie leasingu na uproszczonych zasadach. Nasze ceny można negocjować.